
26' x 26' Marquee Tent Canopy, White
Marquee Pinnacle Tent Canopy, 26' x 26' White
The 26x26 Marquee Pinnacle Semi-Permanent Tent provides a spacious and durable outdoor solution for long-term installations. Constructed with a heavy-duty aluminum frame, it offers superior strength and weather resistance. Perfect for hospitality, commercial spaces, and event venues. Enjoy free shipping. Upgrade your outdoor setup today!
Package Includes: Canopy roof cover. Add a Frame (including Steel Stakes & Steel Stake Pullers) to make a complete tent.
Features
• 4.75" Aluminum Frame Profile
• Iconic Pagoda-style Design
• Threaded Rod Tensioner
Specification Sheet Download > Price List Download >
| Specifications | 26' x 26' (8 x 8m) |
| Frame Profile | 4.75" x 2.75" (120 x 268 x 3mm) |
| Framework Material | Hard Pressed Extruded Aluminum 6061/T6 (13Hw) |
| Eave Connection | Hot-Dip Galvanized Steel Insert |
| Eave Height | 8' 2" (2.5m) |
| Ridge Height | 20' 4" (4.3m) |
| Clearance | 6' 7" (2m) |
| Frame Weight | 915lb (415kg) |
| Roof Weight | 209lb (95kg) |
| Roof Fabric | PVC 750-900G/m2 |
| Frame Warranty | 10 Years |
| Roof Warranty | 3 Years |
Marquee Pinnacle Tent Canopy, 26' x 26' White
The 26x26 Marquee Pinnacle Semi-Permanent Tent provides a spacious and durable outdoor solution for long-term installations. Constructed with a heavy-duty aluminum frame, it offers superior strength and weather resistance. Perfect for hospitality, commercial spaces, and event venues. Enjoy free shipping. Upgrade your outdoor setup today!
Package Includes: Canopy roof cover. Add a Frame (including Steel Stakes & Steel Stake Pullers) to make a complete tent.
Features
• 4.75" Aluminum Frame Profile
• Iconic Pagoda-style Design
• Threaded Rod Tensioner
Specification Sheet Download > Price List Download >
| Specifications | 26' x 26' (8 x 8m) |
| Frame Profile | 4.75" x 2.75" (120 x 268 x 3mm) |
| Framework Material | Hard Pressed Extruded Aluminum 6061/T6 (13Hw) |
| Eave Connection | Hot-Dip Galvanized Steel Insert |
| Eave Height | 8' 2" (2.5m) |
| Ridge Height | 20' 4" (4.3m) |
| Clearance | 6' 7" (2m) |
| Frame Weight | 915lb (415kg) |
| Roof Weight | 209lb (95kg) |
| Roof Fabric | PVC 750-900G/m2 |
| Frame Warranty | 10 Years |
| Roof Warranty | 3 Years |
Description
Marquee Pinnacle Tent Canopy, 26' x 26' White
The 26x26 Marquee Pinnacle Semi-Permanent Tent provides a spacious and durable outdoor solution for long-term installations. Constructed with a heavy-duty aluminum frame, it offers superior strength and weather resistance. Perfect for hospitality, commercial spaces, and event venues. Enjoy free shipping. Upgrade your outdoor setup today!
Package Includes: Canopy roof cover. Add a Frame (including Steel Stakes & Steel Stake Pullers) to make a complete tent.
Features
• 4.75" Aluminum Frame Profile
• Iconic Pagoda-style Design
• Threaded Rod Tensioner
Specification Sheet Download > Price List Download >
| Specifications | 26' x 26' (8 x 8m) |
| Frame Profile | 4.75" x 2.75" (120 x 268 x 3mm) |
| Framework Material | Hard Pressed Extruded Aluminum 6061/T6 (13Hw) |
| Eave Connection | Hot-Dip Galvanized Steel Insert |
| Eave Height | 8' 2" (2.5m) |
| Ridge Height | 20' 4" (4.3m) |
| Clearance | 6' 7" (2m) |
| Frame Weight | 915lb (415kg) |
| Roof Weight | 209lb (95kg) |
| Roof Fabric | PVC 750-900G/m2 |
| Frame Warranty | 10 Years |
| Roof Warranty | 3 Years |























