
16' x 16' Marquee Tent Heavy Duty Aluminum Frame
Marquee Tent Frame 16' x 16'
The 16x16 Marquee Pinnacle Semi-Permanent Tent is designed for long-term outdoor use, offering a spacious and sturdy shelter solution. Its heavy-duty aluminum frame provides superior stability, while the high-quality canopy ensures weather resistance. Ideal for commercial venues, hospitality, and event spaces. Enjoy free shipping.
Package Includes: Frame, Steel Stakes & Steel Stake Pullers. Add a canopy cover to make a complete tent.
Features
• 2.5" Aluminum Frame Profile
• Iconic Pagoda-style Design
• Threaded Rod Tensioner
Specification Sheet Download > Price List Download >
| Specifications | 16' x 16' (5 x 5m) |
| Frame Profile | 2.5" x 2.5" (64.5 x 2.5 x 2.5mm) |
| Framework Material | Hard Pressed Extruded Aluminum 6061/T6 (13Hw) |
| Eave Connection | Hot-Dip Galvanized Steel Insert |
| Eave Height | 8' 2" (2.5m) |
| Ridge Height | 18' (4.3m) |
| Clearance | 6' 7" (2m) |
| Frame Weight | 353lb (160kg) |
| Roof Weight | 88lb (40kg) |
| Roof Fabric | PVC 750-900G/m2 |
| Frame Warranty | 10 Years |
| Roof Warranty | 3 Years |
Marquee Tent Frame 16' x 16'
The 16x16 Marquee Pinnacle Semi-Permanent Tent is designed for long-term outdoor use, offering a spacious and sturdy shelter solution. Its heavy-duty aluminum frame provides superior stability, while the high-quality canopy ensures weather resistance. Ideal for commercial venues, hospitality, and event spaces. Enjoy free shipping.
Package Includes: Frame, Steel Stakes & Steel Stake Pullers. Add a canopy cover to make a complete tent.
Features
• 2.5" Aluminum Frame Profile
• Iconic Pagoda-style Design
• Threaded Rod Tensioner
Specification Sheet Download > Price List Download >
| Specifications | 16' x 16' (5 x 5m) |
| Frame Profile | 2.5" x 2.5" (64.5 x 2.5 x 2.5mm) |
| Framework Material | Hard Pressed Extruded Aluminum 6061/T6 (13Hw) |
| Eave Connection | Hot-Dip Galvanized Steel Insert |
| Eave Height | 8' 2" (2.5m) |
| Ridge Height | 18' (4.3m) |
| Clearance | 6' 7" (2m) |
| Frame Weight | 353lb (160kg) |
| Roof Weight | 88lb (40kg) |
| Roof Fabric | PVC 750-900G/m2 |
| Frame Warranty | 10 Years |
| Roof Warranty | 3 Years |
Description
Marquee Tent Frame 16' x 16'
The 16x16 Marquee Pinnacle Semi-Permanent Tent is designed for long-term outdoor use, offering a spacious and sturdy shelter solution. Its heavy-duty aluminum frame provides superior stability, while the high-quality canopy ensures weather resistance. Ideal for commercial venues, hospitality, and event spaces. Enjoy free shipping.
Package Includes: Frame, Steel Stakes & Steel Stake Pullers. Add a canopy cover to make a complete tent.
Features
• 2.5" Aluminum Frame Profile
• Iconic Pagoda-style Design
• Threaded Rod Tensioner
Specification Sheet Download > Price List Download >
| Specifications | 16' x 16' (5 x 5m) |
| Frame Profile | 2.5" x 2.5" (64.5 x 2.5 x 2.5mm) |
| Framework Material | Hard Pressed Extruded Aluminum 6061/T6 (13Hw) |
| Eave Connection | Hot-Dip Galvanized Steel Insert |
| Eave Height | 8' 2" (2.5m) |
| Ridge Height | 18' (4.3m) |
| Clearance | 6' 7" (2m) |
| Frame Weight | 353lb (160kg) |
| Roof Weight | 88lb (40kg) |
| Roof Fabric | PVC 750-900G/m2 |
| Frame Warranty | 10 Years |
| Roof Warranty | 3 Years |























