
13' x 20' Pop-up Tent Canopy Aluminum Frame X7 Tectonic
| X5 | X6 | X7 | ||
| Frame Material |
Steel | Aluminum | Aluminum | |
| Frame Connectors |
Nylon | Aluminum | Aluminum | |
| Leg Profile | 1.75" | 1.75" | 2.25" | |
| Truss Bars | 1.50" | 1.50" | 1.50" | |
| Frame Weight |
82lb | 75lb | 108lb | |
| Box Dimensions |
64"x19"x11" | 64"x18"x11" | 64"x22"x13" | |
| Frame Warranty |
5 Years | 5 Years | 10 Years |
ULTRA STRENGTH - X7 Tectonic 13' x 20'
The 13x20 X7 Tectonic is a high-performance pop-up tent engineered for durability and strength. With an ultra-strong aluminum frame and premium materials, it’s built to withstand tough outdoor conditions. Perfect for events, trade shows, and promotions. Enjoy free shipping and extended warranties. Order your 13x20 X7 Tectonic today!
Package Includes: Canopy Frame, Polyester Roof Fabric, Carry Bag, Tie Down Ropes, and Steel Pins.
Features
• Hexagonal Leg Profile
• Light Weight Aluminum Frame
• Aluminum Connectors
• Fast and Easy 2-Person Setup
• Glide Push Button Connectors
• Adjustable Height
• Internal Roof Tensioning Spring
Specification Sheet Download > Instruction PDF Download >
| Specifications | 13' x 20' (4 x 6m) |
| Frame Profile | 2.25" (57 x 50 x 2mm) |
| Frame Material | Lightweight Aluminum |
| Frame Connectors | Aluminum |
| Frame Truss Bars | 1" x ½" (36 x 18mm) |
| Truss Guage | 2mm |
| Canopy Height | 12' 9" (3.88m) |
| Clearance Height | 7' 1" (2.15m) |
| Frame Weight | 97lb (44kg) |
| Roof Weight | 31lb (14kg) |
| Package Size | 81" x 18" x 13" (208 x 46 x 33cm) |
| Roof Fabric | 420D PVC Coated Polyester |
| Frame Warranty | Frame 10 Years |
| Roof Warranty | Polyester Fabric 1 Year |

| X5 | X6 | X7 | ||
| Frame Material |
Steel | Aluminum | Aluminum | |
| Frame Connectors |
Nylon | Aluminum | Aluminum | |
| Leg Profile | 1.75" | 1.75" | 2.25" | |
| Truss Bars | 1.50" | 1.50" | 1.50" | |
| Frame Weight |
82lb | 75lb | 108lb | |
| Box Dimensions |
64"x19"x11" | 64"x18"x11" | 64"x22"x13" | |
| Frame Warranty |
5 Years | 5 Years | 10 Years |
ULTRA STRENGTH - X7 Tectonic 13' x 20'
The 13x20 X7 Tectonic is a high-performance pop-up tent engineered for durability and strength. With an ultra-strong aluminum frame and premium materials, it’s built to withstand tough outdoor conditions. Perfect for events, trade shows, and promotions. Enjoy free shipping and extended warranties. Order your 13x20 X7 Tectonic today!
Package Includes: Canopy Frame, Polyester Roof Fabric, Carry Bag, Tie Down Ropes, and Steel Pins.
Features
• Hexagonal Leg Profile
• Light Weight Aluminum Frame
• Aluminum Connectors
• Fast and Easy 2-Person Setup
• Glide Push Button Connectors
• Adjustable Height
• Internal Roof Tensioning Spring
Specification Sheet Download > Instruction PDF Download >
| Specifications | 13' x 20' (4 x 6m) |
| Frame Profile | 2.25" (57 x 50 x 2mm) |
| Frame Material | Lightweight Aluminum |
| Frame Connectors | Aluminum |
| Frame Truss Bars | 1" x ½" (36 x 18mm) |
| Truss Guage | 2mm |
| Canopy Height | 12' 9" (3.88m) |
| Clearance Height | 7' 1" (2.15m) |
| Frame Weight | 97lb (44kg) |
| Roof Weight | 31lb (14kg) |
| Package Size | 81" x 18" x 13" (208 x 46 x 33cm) |
| Roof Fabric | 420D PVC Coated Polyester |
| Frame Warranty | Frame 10 Years |
| Roof Warranty | Polyester Fabric 1 Year |

Original: $1,165.82
-65%$1,165.82
$408.04Description
| X5 | X6 | X7 | ||
| Frame Material |
Steel | Aluminum | Aluminum | |
| Frame Connectors |
Nylon | Aluminum | Aluminum | |
| Leg Profile | 1.75" | 1.75" | 2.25" | |
| Truss Bars | 1.50" | 1.50" | 1.50" | |
| Frame Weight |
82lb | 75lb | 108lb | |
| Box Dimensions |
64"x19"x11" | 64"x18"x11" | 64"x22"x13" | |
| Frame Warranty |
5 Years | 5 Years | 10 Years |
ULTRA STRENGTH - X7 Tectonic 13' x 20'
The 13x20 X7 Tectonic is a high-performance pop-up tent engineered for durability and strength. With an ultra-strong aluminum frame and premium materials, it’s built to withstand tough outdoor conditions. Perfect for events, trade shows, and promotions. Enjoy free shipping and extended warranties. Order your 13x20 X7 Tectonic today!
Package Includes: Canopy Frame, Polyester Roof Fabric, Carry Bag, Tie Down Ropes, and Steel Pins.
Features
• Hexagonal Leg Profile
• Light Weight Aluminum Frame
• Aluminum Connectors
• Fast and Easy 2-Person Setup
• Glide Push Button Connectors
• Adjustable Height
• Internal Roof Tensioning Spring
Specification Sheet Download > Instruction PDF Download >
| Specifications | 13' x 20' (4 x 6m) |
| Frame Profile | 2.25" (57 x 50 x 2mm) |
| Frame Material | Lightweight Aluminum |
| Frame Connectors | Aluminum |
| Frame Truss Bars | 1" x ½" (36 x 18mm) |
| Truss Guage | 2mm |
| Canopy Height | 12' 9" (3.88m) |
| Clearance Height | 7' 1" (2.15m) |
| Frame Weight | 97lb (44kg) |
| Roof Weight | 31lb (14kg) |
| Package Size | 81" x 18" x 13" (208 x 46 x 33cm) |
| Roof Fabric | 420D PVC Coated Polyester |
| Frame Warranty | Frame 10 Years |
| Roof Warranty | Polyester Fabric 1 Year |
























