
13' x 13' Pop-up Tent Canopy
13' x 13' Pop-up Tent Canopy | Compatible with ULTRA STRENGTH X7 Tectonic Aluminum Frame 13' x 13'
The 13x13 X7 Tectonic is a high-performance pop-up tent engineered for durability and strength. With an ultra-strong aluminum frame and premium materials, it’s built to withstand tough outdoor conditions. Perfect for events, trade shows, and promotions. Enjoy free shipping and extended warranties. Order your 13x13 X7 Tectonic today!
Product: Polyester Roof Fabric Cover.
With a selected frame, the package also includes: Canopy Frame, Carry Bag, Tie Down Ropes, and Steel Ground Stakes.
Features
• Hexagonal Leg Profile
• Light Weight Aluminum Frame
• Aluminum Connectors
• Fast and Easy 2-Person Setup
• Glide Push Button Connectors
• Adjustable Height
• Internal Roof Tensioning Spring
Specification Sheet Download > Instruction PDF Download >
| Specifications | 13' x 13' (4 x 4m) |
| Frame Profile | 2.25" (57 x 50 x 2mm) |
| Frame Material | Lightweight Aluminum |
| Frame Connectors | Aluminum |
| Frame Truss Bars | 1" x ½" (36 x 18mm) |
| Truss Guage | 2mm |
| Canopy Height | 12' 9" (3.88m) |
| Clearance Height | 7' 1" (2.15m) |
| Frame Weight | 73lb (33kg) |
| Roof Weight | 24lb (11kg) |
| Package Size | 81" x 13" x 13" (208 x 33 x 33cm) |
| Roof Fabric | 420D PVC Coated Polyester |
| Frame Warranty | Frame 10 Years |
| Roof Warranty | Polyester Fabric 1 Year |


13' x 13' Pop-up Tent Canopy | Compatible with ULTRA STRENGTH X7 Tectonic Aluminum Frame 13' x 13'
The 13x13 X7 Tectonic is a high-performance pop-up tent engineered for durability and strength. With an ultra-strong aluminum frame and premium materials, it’s built to withstand tough outdoor conditions. Perfect for events, trade shows, and promotions. Enjoy free shipping and extended warranties. Order your 13x13 X7 Tectonic today!
Product: Polyester Roof Fabric Cover.
With a selected frame, the package also includes: Canopy Frame, Carry Bag, Tie Down Ropes, and Steel Ground Stakes.
Features
• Hexagonal Leg Profile
• Light Weight Aluminum Frame
• Aluminum Connectors
• Fast and Easy 2-Person Setup
• Glide Push Button Connectors
• Adjustable Height
• Internal Roof Tensioning Spring
Specification Sheet Download > Instruction PDF Download >
| Specifications | 13' x 13' (4 x 4m) |
| Frame Profile | 2.25" (57 x 50 x 2mm) |
| Frame Material | Lightweight Aluminum |
| Frame Connectors | Aluminum |
| Frame Truss Bars | 1" x ½" (36 x 18mm) |
| Truss Guage | 2mm |
| Canopy Height | 12' 9" (3.88m) |
| Clearance Height | 7' 1" (2.15m) |
| Frame Weight | 73lb (33kg) |
| Roof Weight | 24lb (11kg) |
| Package Size | 81" x 13" x 13" (208 x 33 x 33cm) |
| Roof Fabric | 420D PVC Coated Polyester |
| Frame Warranty | Frame 10 Years |
| Roof Warranty | Polyester Fabric 1 Year |


Original: $218.00
-65%$218.00
$76.30Description
13' x 13' Pop-up Tent Canopy | Compatible with ULTRA STRENGTH X7 Tectonic Aluminum Frame 13' x 13'
The 13x13 X7 Tectonic is a high-performance pop-up tent engineered for durability and strength. With an ultra-strong aluminum frame and premium materials, it’s built to withstand tough outdoor conditions. Perfect for events, trade shows, and promotions. Enjoy free shipping and extended warranties. Order your 13x13 X7 Tectonic today!
Product: Polyester Roof Fabric Cover.
With a selected frame, the package also includes: Canopy Frame, Carry Bag, Tie Down Ropes, and Steel Ground Stakes.
Features
• Hexagonal Leg Profile
• Light Weight Aluminum Frame
• Aluminum Connectors
• Fast and Easy 2-Person Setup
• Glide Push Button Connectors
• Adjustable Height
• Internal Roof Tensioning Spring
Specification Sheet Download > Instruction PDF Download >
| Specifications | 13' x 13' (4 x 4m) |
| Frame Profile | 2.25" (57 x 50 x 2mm) |
| Frame Material | Lightweight Aluminum |
| Frame Connectors | Aluminum |
| Frame Truss Bars | 1" x ½" (36 x 18mm) |
| Truss Guage | 2mm |
| Canopy Height | 12' 9" (3.88m) |
| Clearance Height | 7' 1" (2.15m) |
| Frame Weight | 73lb (33kg) |
| Roof Weight | 24lb (11kg) |
| Package Size | 81" x 13" x 13" (208 x 33 x 33cm) |
| Roof Fabric | 420D PVC Coated Polyester |
| Frame Warranty | Frame 10 Years |
| Roof Warranty | Polyester Fabric 1 Year |

























