
13' x 13' Marquee Tent Canopy, White
Marquee Pinnacle Tent Canopy, 13' x 13' White
The 13x13 Marquee Pinnacle Semi-Permanent Tent offers a spacious and reliable outdoor shelter for long-term use. Engineered with a robust aluminum frame and high-quality canopy, it withstands various weather conditions while providing ample shade. Perfect for hospitality, retail, and outdoor venues. Enjoy free shipping.
Package Includes: Canopy roof cover. Add a Frame (including Steel Stakes & Steel Stake Pullers) to make a complete tent.
Features
• 2.5" Aluminum Frame Profile
• Iconic Pagoda-style Design
• Threaded Rod Tensioner
Specification Sheet Download > Price List Download >
| Specifications | 13' x 13' (4 x 4m) |
| Frame Profile | 2.5" x 2.5" (64.5 x 2.5 x 2.5mm) |
| Framework Material | Hard Pressed Extruded Aluminum 6061/T6 (13Hw) |
| Eave Connection | Hot-Dip Galvanized Steel Insert |
| Eave Height | 8' 2" (2.5m) |
| Ridge Height | 15' 11" (4.3m) |
| Clearance | 6' 7" (2m) |
| Frame Weight | 298lb (135kg) |
| Roof Weight | 77lb (35kg) |
| Roof Fabric | PVC 750-900G/m2 |
| Frame Warranty | 10 Years |
| Roof Warranty | 3 Years |
Marquee Pinnacle Tent Canopy, 13' x 13' White
The 13x13 Marquee Pinnacle Semi-Permanent Tent offers a spacious and reliable outdoor shelter for long-term use. Engineered with a robust aluminum frame and high-quality canopy, it withstands various weather conditions while providing ample shade. Perfect for hospitality, retail, and outdoor venues. Enjoy free shipping.
Package Includes: Canopy roof cover. Add a Frame (including Steel Stakes & Steel Stake Pullers) to make a complete tent.
Features
• 2.5" Aluminum Frame Profile
• Iconic Pagoda-style Design
• Threaded Rod Tensioner
Specification Sheet Download > Price List Download >
| Specifications | 13' x 13' (4 x 4m) |
| Frame Profile | 2.5" x 2.5" (64.5 x 2.5 x 2.5mm) |
| Framework Material | Hard Pressed Extruded Aluminum 6061/T6 (13Hw) |
| Eave Connection | Hot-Dip Galvanized Steel Insert |
| Eave Height | 8' 2" (2.5m) |
| Ridge Height | 15' 11" (4.3m) |
| Clearance | 6' 7" (2m) |
| Frame Weight | 298lb (135kg) |
| Roof Weight | 77lb (35kg) |
| Roof Fabric | PVC 750-900G/m2 |
| Frame Warranty | 10 Years |
| Roof Warranty | 3 Years |
Description
Marquee Pinnacle Tent Canopy, 13' x 13' White
The 13x13 Marquee Pinnacle Semi-Permanent Tent offers a spacious and reliable outdoor shelter for long-term use. Engineered with a robust aluminum frame and high-quality canopy, it withstands various weather conditions while providing ample shade. Perfect for hospitality, retail, and outdoor venues. Enjoy free shipping.
Package Includes: Canopy roof cover. Add a Frame (including Steel Stakes & Steel Stake Pullers) to make a complete tent.
Features
• 2.5" Aluminum Frame Profile
• Iconic Pagoda-style Design
• Threaded Rod Tensioner
Specification Sheet Download > Price List Download >
| Specifications | 13' x 13' (4 x 4m) |
| Frame Profile | 2.5" x 2.5" (64.5 x 2.5 x 2.5mm) |
| Framework Material | Hard Pressed Extruded Aluminum 6061/T6 (13Hw) |
| Eave Connection | Hot-Dip Galvanized Steel Insert |
| Eave Height | 8' 2" (2.5m) |
| Ridge Height | 15' 11" (4.3m) |
| Clearance | 6' 7" (2m) |
| Frame Weight | 298lb (135kg) |
| Roof Weight | 77lb (35kg) |
| Roof Fabric | PVC 750-900G/m2 |
| Frame Warranty | 10 Years |
| Roof Warranty | 3 Years |























