
10' x 10' Pop-up Tent Canopy Steel Frame X5 Explorer
| X5 | X6 | X7 | ||
| Frame Material |
Steel | Aluminum | Aluminum | |
| Frame Connectors |
Nylon | Aluminum | Aluminum | |
| Leg Profile | 1.75" | 1.75" | 2.25" | |
| Truss Bars | 1.50" | 1.50" | 1.50" | |
| Frame Weight |
82lb | 75lb | 108lb | |
| Box Dimensions |
64"x19"x11" | 64"x18"x11" | 64"x22"x13" | |
| Frame Warranty |
5 Years | 5 Years | 10 Years |
Medium Duty - X5 Explorer 10' x 10'
The 10x10 X5 Explorer is a lightweight yet durable pop-up tent designed for quick setup and dependable performance. Featuring a high-strength steel frame and quality materials, it’s perfect for events, trade shows, and outdoor use. Enjoy free shipping and extended warranties. Order your 10x10 X5 Explorer today!
Package Includes: Canopy Frame, Polyester Roof Fabric, Wheeled Carry Bag, Tie Down Ropes, and Steel Pins.
Features
• Hexagonal Leg Profile
• Commercial Grade Steel
• Fast and Easy 2-Person Setup
• Glide Push Button Connectors
• Adjustable Height
• Internal Roof Tensioning Spring
Specification Sheet Download > Instruction PDF Download >
| Specifications | 10' x 10' (3 x 3m) |
| Frame Profile | 1.75" (45 x 40 x 1mm) |
| Frame Material | Powder Coated Steel |
| Frame Connectors | Hardened Nylon |
| Frame Truss Bars | 1" x ½" (30 x 15 x 1mm) |
| Truss Guage | 1mm |
| Canopy Height | 10' 10" (3.29m) |
| Clearance Height | 6' 7" (2m) |
| Frame Weight | 46lb (21kg) |
| Roof Weight | 15lb (7kg) |
| Package Size | 64" x 11" x 11" (163 x 27 x 27cm) |
| Roof Fabric | 420D PVC Coated Polyester |
| Frame Warranty | Frame 5 Years |
| Roof Warranty | Polyester Fabric 1 Year |

| X5 | X6 | X7 | ||
| Frame Material |
Steel | Aluminum | Aluminum | |
| Frame Connectors |
Nylon | Aluminum | Aluminum | |
| Leg Profile | 1.75" | 1.75" | 2.25" | |
| Truss Bars | 1.50" | 1.50" | 1.50" | |
| Frame Weight |
82lb | 75lb | 108lb | |
| Box Dimensions |
64"x19"x11" | 64"x18"x11" | 64"x22"x13" | |
| Frame Warranty |
5 Years | 5 Years | 10 Years |
Medium Duty - X5 Explorer 10' x 10'
The 10x10 X5 Explorer is a lightweight yet durable pop-up tent designed for quick setup and dependable performance. Featuring a high-strength steel frame and quality materials, it’s perfect for events, trade shows, and outdoor use. Enjoy free shipping and extended warranties. Order your 10x10 X5 Explorer today!
Package Includes: Canopy Frame, Polyester Roof Fabric, Wheeled Carry Bag, Tie Down Ropes, and Steel Pins.
Features
• Hexagonal Leg Profile
• Commercial Grade Steel
• Fast and Easy 2-Person Setup
• Glide Push Button Connectors
• Adjustable Height
• Internal Roof Tensioning Spring
Specification Sheet Download > Instruction PDF Download >
| Specifications | 10' x 10' (3 x 3m) |
| Frame Profile | 1.75" (45 x 40 x 1mm) |
| Frame Material | Powder Coated Steel |
| Frame Connectors | Hardened Nylon |
| Frame Truss Bars | 1" x ½" (30 x 15 x 1mm) |
| Truss Guage | 1mm |
| Canopy Height | 10' 10" (3.29m) |
| Clearance Height | 6' 7" (2m) |
| Frame Weight | 46lb (21kg) |
| Roof Weight | 15lb (7kg) |
| Package Size | 64" x 11" x 11" (163 x 27 x 27cm) |
| Roof Fabric | 420D PVC Coated Polyester |
| Frame Warranty | Frame 5 Years |
| Roof Warranty | Polyester Fabric 1 Year |

Description
| X5 | X6 | X7 | ||
| Frame Material |
Steel | Aluminum | Aluminum | |
| Frame Connectors |
Nylon | Aluminum | Aluminum | |
| Leg Profile | 1.75" | 1.75" | 2.25" | |
| Truss Bars | 1.50" | 1.50" | 1.50" | |
| Frame Weight |
82lb | 75lb | 108lb | |
| Box Dimensions |
64"x19"x11" | 64"x18"x11" | 64"x22"x13" | |
| Frame Warranty |
5 Years | 5 Years | 10 Years |
Medium Duty - X5 Explorer 10' x 10'
The 10x10 X5 Explorer is a lightweight yet durable pop-up tent designed for quick setup and dependable performance. Featuring a high-strength steel frame and quality materials, it’s perfect for events, trade shows, and outdoor use. Enjoy free shipping and extended warranties. Order your 10x10 X5 Explorer today!
Package Includes: Canopy Frame, Polyester Roof Fabric, Wheeled Carry Bag, Tie Down Ropes, and Steel Pins.
Features
• Hexagonal Leg Profile
• Commercial Grade Steel
• Fast and Easy 2-Person Setup
• Glide Push Button Connectors
• Adjustable Height
• Internal Roof Tensioning Spring
Specification Sheet Download > Instruction PDF Download >
| Specifications | 10' x 10' (3 x 3m) |
| Frame Profile | 1.75" (45 x 40 x 1mm) |
| Frame Material | Powder Coated Steel |
| Frame Connectors | Hardened Nylon |
| Frame Truss Bars | 1" x ½" (30 x 15 x 1mm) |
| Truss Guage | 1mm |
| Canopy Height | 10' 10" (3.29m) |
| Clearance Height | 6' 7" (2m) |
| Frame Weight | 46lb (21kg) |
| Roof Weight | 15lb (7kg) |
| Package Size | 64" x 11" x 11" (163 x 27 x 27cm) |
| Roof Fabric | 420D PVC Coated Polyester |
| Frame Warranty | Frame 5 Years |
| Roof Warranty | Polyester Fabric 1 Year |
























